вторник, 2 декабря 2014 г.

Система уроків до теми "Фонетика".


Тема:  Звуки мови і звуки мовлення.  Голосні і приголосні звуки.

Мета:  поглибити й систематизувати знання учнів про звукову систему мови, удосконалити знання
            про голосні та приголосні  звуки, навчити відрізняти звуки від букв;
            формувати пізнавальні вміння аналізувати голосні та приголосні звуки, визначати взаємо-зв'язок  між звуковою та граматичними системами;
            удосконалити орфоепічні й орфографічні навички;
            виховувати почуття поваги до видатних українців, формувати шанобливе ставлення до української мови.

Міжпредметні  зв’язки:  зв'язок з історією та літературою.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, таблиця, картки з завданнями.


                                                           Хід  уроку.
І.    Організаційний момент.
ІІ.   Установчо-мотиваційний етап.
  1. психологічна настанова щодо вивчення розділу  «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія».
  2. Знайомство з лінгвістичними поняттями фонетика, орфоепія, графіка, орфографія, звук, буква.
  3. внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми.

ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.
            Оголошення епіграфа уроку :                                Козацькому роду нема переводу.
                                                                                                                                             Прислів’я.
ІV.  Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Робота над текстом (навчальне аудіювання)
(текст додається  «Превеликий характерник»)
  • Прослухати текст.
  • Дати відповіді на запитання:
-          Хто є головним героєм переказу?
-          Чому люди Сірка називали великим характерником?
  • Зясувати значення виділених у тексті слів, використовуючи тлумачний словник української мови.  (Ратище – заст. спис.    Шайтан – злий дух.    Случ – назва річки.)
  • Зробити  звуко-буквений  аналіз одного із виділених слів.
  • Спостереження за теоретичним матеріалом узагальнювальної таблиці  «Звуки мовлення»
Питання за матеріалом таблиці:
-          Які відомості вивчаються в розділі «Фонетика»?
-          Що таке звук?
-          На які основні групи поділяються звуки мовлення?

V.                Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Спостереження – дослідження
  • Спостерігаючи за вчителевою та власною вимовою звуків, з’ясувати умови творення голосних і приголосних фонем. Результати дослідження занести до таблиці.

                                        Творення         мовних            звуків
Звуки
Мовні органи, що беруть участь у творенні  звуків мови
Що утворюється?
Голосні


Приголосні дзвінкі


Приголосні глухі



Коментар учителя:
32 приголосні звуки  складаються  з голосу і шуму або тільки з шуму.
-  За наявністю голосу і шуму:
Сонорні    > Ш)  - [в] [л] [л’] [м] [н][н’][j][р][р’]  - не мають пар.
Дзвінкі     <  Ш) – [б] [д] [д] [з] [з] [ж] [дж] [дз] [дз] [г] [г].
Глухі   -  Г   - лише шум  [ф] [п] [т] [т’] [с] [с’] [ш] [ч] [ц] [ц’] [х] [к].
Шумні звуки (дзвінкі та глухі)  становлять акустичні пари.
-          За активним мовним органом:
Губні – [б] [п] [в] [м] [ф]
Глотковий – [г]
Язикові  - [д] [д] [т] [т] [з] [з] [с] [с] [дз] [дз] [ц] [ц] [л] [л] [н] [н] [j] [р] [р] [ж] [ш] [дж] [ч] [к] [г] [х].

Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими.
-          під час творення голосних звуків  струмінь видихуваного повітря із легень через гортань  потрапляє до ротової порожнини, через яку проходить вільно, не натрапляючи на жодну перепону.
-          Під час творення приголосних звуків струмінь видихуваного повітря із легенів через гортань потрапляє до ротової порожнини, через яку проходить , натрапляючи на перепони : язик, губи або зуби.
VІ.  Виконання тренувальних вправ.
  1. Колективна робота.
-          Прочитати вірш. Визначити тему й основну думку тексту.  (вірш записано на дошці).
  1. За допомогою тлумачного словника з’ясувати значення  виділених в тексті  слів.  ( Мур – висока кам’яна або цегляна стіна навколо чогось, пиха – висока думка про себе.  Необачний – який діє нерозсудливо, виявляє необережність у своїх діях, не думає про наслідки).
  2. Записати транскрипцію слів  християнський, пливуть, необачним.
  3. Виконання творчого завдання:
-          Дати відповідь на запитання, використовуючи складні речення. Охарактеризувати звуки першого речення – відповіді.
1)      Чому Іван Богун залишається  легендарною постаттю і понині?
2)      Що ви знаєте про Богдана Хмельницького?
3)      Чим приваблює вас постать Ярослава Мудрого?

VІІ.  Систематизація й узагальнення знань, умінь та навичок.
Дати відповіді на запитання:
-          Чи є різниця між звуками мови і звуками живої й неживої природи?
-          Що нового ви дізналися про голосні і приголосні звуки?
-           
VІІІ.  Підсумок уроку.

ІХ.  Домашнє завдання.
  1. Скласти усне повідомлення на лінгвістичну тему «Фонетика як розділ мовознавчої науки».
  2. Виконати вправу ____  .






Тема.   Спрощення в групах приголосних.

Мета:  пояснити явище спрощення в групах приголосних; навчити правильно вимовляти та писати слова, в яких відбувається спрощення; розвивати усне та писемне мовлення, зорову та слухову пам'ять; виховувати пошану до  звичаїв  рідного народу.
Обладнання:  підручник.
Тип уроку:  внм.

                                               Хід уроку
І.  Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів
Бесіда з учнями.
- Мабуть, вам  це ім’я  не відоме, але є такий відомий вірменський актор театру та кіно Фрунзик Мкртчян.  Спробуйте вимовити це прізвище. Чи легко це зробити? Чому? Чи знаєте ви слова української мови, де поряд ужито п’ять приголосних звуків?
ІІІ.  Опрацювання  нового матеріалу
1.     Розповідь учителя.
2.     Робота за підручником.
-         Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 152 – 154.
-         Вправи  295, 297.
3.     Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання: переписати речення, вставляючи, де потрібно, пропущені  літери  в словах. Пояснити правопис і вимову слів.
Щас..ливому щастя.  Це був міцний і пристрас..ний солдат. Хоч би тобі  вода шелес..нула чи тоненько , по-пташиному пис..нула  внизу під колесами.  Вчитися ніколи не піз..но.  чес..не діло роби сміло. Олеся була величенька дівчинка років шіс..надцяти.

ІV.  Формування знань, умінь та навичок.
1. Гра «Знайди  четверте зайве».
Завдання: знайти четверте зайве, поясніть свій вибір.
-          Кістлявий, хвастливий, шістнадцять, пестливий.
-          Корисний, баластний, масний, цілісний.
-          Форпостний, зап’ястний, контрастний, компостний.
-          Радісний жалісний, проїзний, аванпостний.
-          Студентський, улесливий, стиснути, учасник.
2.  Переклад українською мовою.
Завдання:  перекласти наведені слова.
Шестисот, радостный, выездной, ненавистный, вестник, сердце, завистливый, выпускной, шестнадцать, недельный, скоростной.

3.  Творча робота.
Завдання:  підготувати усну розповідь про Різдвяні свята.

4. Усна комунікативна діяльність.
Завдання:  скласти та розіграти діалог.
Ситуація 1. Ви розповідаєте  своєму однолітку з іншої країни про традиції святкування Різдва.
Ситуація 2.  Вам  бабуся розповіла , як святкували Різдво та Новий рік наші предки.

V.                Підсумок уроку.
VI.             Домашнє завдання.
Підручник, п-ф 21, вправа 229.

Завдання: переписати речення, вставляючи, де потрібно, пропущені  літери  в словах. Пояснити правопис і вимову слів.
Щас..ливому щастя.  Це був міцний і пристрас..ний солдат. Хоч би тобі  вода шелес..нула чи тоненько , по-пташиному пис..нула  внизу під колесами.  Вчитися ніколи не піз..но.  чес..не діло роби сміло. Олеся була величенька дівчинка років шіс..надцяти.

1. Гра «Знайди  четверте зайве».
Завдання: знайти четверте зайве, поясніть свій вибір.
-          Кістлявий, хвастливий, шістнадцять, пестливий.
-          Корисний, баластний, масний, цілісний.
-          Форпостний, зап’ястний, контрастний, компостний.
-          Радісний жалісний, проїзний, аванпостний.
-          Студентський, улесливий, стиснути, учасник.


Завдання: переписати речення, вставляючи, де потрібно, пропущені  літери  в словах. Пояснити правопис і вимову слів.
Щас..ливому щастя.  Це був міцний і пристрас..ний солдат. Хоч би тобі  вода шелес..нула чи тоненько , по-пташиному пис..нула  внизу під колесами.  Вчитися ніколи не піз..но.  чес..не діло роби сміло. Олеся була величенька дівчинка років шіс..надцяти.

1. Гра «Знайди  четверте зайве».
Завдання: знайти четверте зайве, поясніть свій вибір.
-          Кістлявий, хвастливий, шістнадцять, пестливий.
-          Корисний, баластний, масний, цілісний.
-          Форпостний, зап’ястний, контрастний, компостний.
-          Радісний жалісний, проїзний, аванпостний.
-          Студентський, улесливий, стиснути, учасник.

Завдання: переписати речення, вставляючи, де потрібно, пропущені  літери  в словах. Пояснити правопис і вимову слів.
Щас..ливому щастя.  Це був міцний і пристрас..ний солдат. Хоч би тобі  вода шелес..нула чи тоненько , по-пташиному пис..нула  внизу під колесами.  Вчитися ніколи не піз..но.  чес..не діло роби сміло. Олеся була величенька дівчинка років шіс..надцяти.

1. Гра «Знайди  четверте зайве».
Завдання: знайти четверте зайве, поясніть свій вибір.
-          Кістлявий, хвастливий, шістнадцять, пестливий.
-          Корисний, баластний, масний, цілісний.
-          Форпостний, зап’ястний, контрастний, компостний.
-          Радісний жалісний, проїзний, аванпостний.
-          Студентський, улесливий, стиснути, учасник.

Завдання: переписати речення, вставляючи, де потрібно, пропущені  літери  в словах. Пояснити правопис і вимову слів.
Щас..ливому щастя.  Це був міцний і пристрас..ний солдат. Хоч би тобі  вода шелес..нула чи тоненько , по-пташиному пис..нула  внизу під колесами.  Вчитися ніколи не піз..но.  чес..не діло роби сміло. Олеся була величенька дівчинка років шіс..надцяти.

1. Гра «Знайди  четверте зайве».
Завдання: знайти четверте зайве, поясніть свій вибір.
-          Кістлявий, хвастливий, шістнадцять, пестливий.
-          Корисний, баластний, масний, цілісний.
-          Форпостний, зап’ястний, контрастний, компостний.
-          Радісний жалісний, проїзний, аванпостний.
-          Студентський, улесливий, стиснути, учасник.
Тема.  Основні  випадки  чергування   у – в,  і – й.

Мета:  пояснити учням особливості чергування у – в,  і – й. формувати вміння орієнтуватися у фонетичних законах мови, дотримуватися цих законів в усному та писемному мовленні; розвивати мовні смаки, дикцію, пам'ять, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:  підручник, картки.
Тип уроку:  внм.

                                      ХІД УРОКУ
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
1.  Перевірка домашнього завдання.
2.  Самостійна робота за картками. (картки додаються).

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Колективна робота.
- Уявіть собі, що на вашу адресу надійшов лист такого змісту:
                   Привіт!
         Мене звуть Тарасик. Я хочу з тобою познайомитися. Мені 10 років. Якось я був у великому місті.  Там катався в трамваї й  тролейбусі, їв торт й тістечка,  пив в кафе чай й лимонад. Потім ми ходили у аквапарк. Там я з батьками плавав в басейні, стрибав в воду з вишки та з’їжджав з гірки.  Було дуже весело. Якщо хочеш зі мною листуватися, пиши.
                                                                                                       Тарасик.
-         Чому лист вийшов не дуже вдалий? Чого не врахував  Тарасик? Яких правил оформлення листа та правил милозвучності не знає хлопчик?
ІІІ. Повідомлення  теми та мети уроку.
ІV.  Опрацювання нового матеріалу.
1.     Аналіз мовного матеріалу.
1)  Робота в парах (за варіантами).
І варіант – у – в;
ІІ варіант – і – й.
Завдання:
 прочитати словосполучення і самостійно вивести    правила вживання.

І варіант.   Кіт утік;  вода в озері;  у класі чисто;  в обсерваторії затишно;  пішла у бібліотеку;  пішла в бібліотеку.
ІІ варіант.  Мідь і чавун;  залізо й олово;  іде сніг;  і один у полі воїн;  читає і пише;  читає й пише.
2) Презентація результатів роботи.
         (Учні формулюють правила, які вивели самостійно).
2.  Робота за підручником.
(опрацювання теоретичного матеріалу).
2.     Колективна робота.
Завдання:  прослухати вірш, записати під диктовку.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Робота за підручником. (виконання вправ).
2. Робота біля дошки та в зошитах.  (вставити пропущені у – в, і – й.)
VІ.  Підсумок уроку.
VІІ.  Домашнє завдання.    _____      вправа  ______ .




Привіт!
       Мене звуть Тарасик.
 Я хочу з тобою познайомитися. Мені 10 років.
 Якось я був у великому місті.  Там катався в трамваї й  тролейбусі, їв торт й тістечка,  пив в кафе чай й лимонад.
Потім ми ходили у аквапарк. Там я з батьками плавав в басейні, стрибав в воду з вишки та з’їжджав з гірки.  Було дуже весело.
 Якщо хочеш зі мною листуватися, пиши.
                                                                         Тарасик.



Тема.  Сполуки  літер  йо, ьо.  Фонетичний розбір слова.

Мета:  повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про правила вживання м’якого знака;  розвивати навички правильного написання слів зі сполученнями йо, ьо; розвивати  орфографічну грамотність, пам'ять, увагу; виховувати  повагу до традицій свого народу.
Обладнання:  підручник, дидактичний матеріал,  картки для самостійної роботи.
Тип уроку:  внм.

                                               ХІД УРОКУ
І.  Актуалізація опорних  знань учнів.
1.  Перевірка домашнього завдання.
2.  Фронтальне опитування.
- Якими літерами позначається м’якість приголосних?
- Коли вживається м’який знак?
- Коли ми не пишемо м’який знак?

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Гра  «Встав пропущені  літери».
-          Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.

-          Якого правила ще не вчила дівчинка?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV.  Опрацювання нового матеріалу
  1. Робота за підручником.
1)  Опрацювання теоретичного матеріалу, с.___
2)  Вправи  ____, ____.
      2. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.

     3.  Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.

    4. Робота за підручником.
1). Опрацювання плану та зразка фонетичного аналізу, с. ___ .
2).  Вправа  ___ .

V.                Підбиття підсумків уроку
Усна комунікативна  діяльність.
Завдання : розіграти діалог «Для чого в мові є м’який знак?»
VI.               Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру на одну із тем: «Цілющі властивості рослин», «У вінок «чар-зілля» я вплітаю», «Лікарські  рослини на службі людини».     





 Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.



Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.



Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.



Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.



Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.



Гра  «Встав пропущені  літери».
-         Оленці дали завдання  вставити пропущені літери, але вона розгубилася : жодна літера не підходить. Допоможіть дівчинці.
Ранн…го,    ра…н,    дз…б,    чотир…х,    батал…н,    бул…н.









 Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.


. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.



. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.



. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.



. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.



. Диктант – переклад.
Завдання:  перекласти слова українською мовою і порівняти їхнє написання в обох мовах.
Батальон, миллион, летчик, майор,  вечернему, ерш, ,  сегодня,  ледниковый,  лен, йод,  четырех,  серьезный,  седьмой.






Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.

Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.
Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.

Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.

Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.

Корегування  тексту.
Завдання:  виправити помилки й записати текст в зошит.
            Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену, з ранйого детинства  кожна дівченка  вчится  виплітати з різного зілля  віночьки. 
            Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був  «знахарем душі» бо в нйому  є чаклунска сила, щьо  і боль знімає і волосся биреже.
            До віночька  впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всього  у українському  вінку дванадцят  квіток, і кожна з них є своєрідним  лікарьом  і обирегом.





Тема.  Правила вживання апострофа.
Мета:  повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів про апостроф; удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати логічне мислення, уяву, мислення; виховувати повагу до старших, пошану до традицій наших предків.
Обладнання:  підручник, схема  «Вживання апострофа», дидактичний матеріал.

                                                           ХІД УРОКУ
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Колективна робота.
Завдання:  прослухати казку, яку прочитає вчитель.   «Зникнення апострофа».

ІV.  Опрацювання нового матеріалу
  1. Робота за підручником.
1). Вправа  _____. (усно)
2). Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 178.
3). Вправи ___ ,  ___ .
      2.   Робота за схемою.
Завдання: розглянути схему  «Вживання апострофа» та  проілюструвати її власними прикладами.
      3. Слово вчителя.
Отже, діти, ви дізналися, що наш Апостроф  заховали у Скелі твердих приголосних.
Щоб потрапити туди, слід подолати Трясовину  фонетичної транскрипції.
      4.  Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання: подані  в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм.
(слова в книжці).
      5.  Гра  «Відгадай загадки».
Переправившись через Трясовину, ми опинились перед брамою, де стояла Кома.
-          Я відпущу  Апостроф за умови, що ви відгадаєте мої загадки.
Завдання:  вставити, де потрібно, пропущений апостроф і відгадати загадки.
Плету хлівець на четверо овець, а п..ята окремо. Без чого людина не проживе й п..яти хвилин?  Хто в руки не візьме – по голові б..є. Дуже добру пам..ять має, хутко все запам..ятає, де почує яку вість – слово в слово розповість.
(Рукавичка, без повітря, цвях,  луна.)
-          Добре, - сказала Кома. – Відпущу Апостроф, але за умови, що ви завжди будете його правильно вживати і на письмі, і у вимові.
    6. Словниковий диктант.
Завдання:  записати слова під диктовку, позначити орфограми.
Зав’язь, круп’яний, присвята, знічев’я, зобов’язання, гравюра, дерев’яний, мавпячий, кав’ярня, львів’янин, підв’язати, напівкам’яний, пом’янути, бязевий, Белград, обов’язок, зм’якшити.
-          Поясніть лексичне значення виділеного слова, складіть з ним речення.
  1. Робота за підручником.
1).  Завдання на розвиток зв’язного мовлення.
Вправа  ____ .
2).  Діалогічне мовлення.
Вправа  ____ .
V.                Узагальнення вивченого матеріалу.
Взаємоперевірочний диктант.
Записати текст під диктовку. Перевірити грамотність написання одне в одного.
Найважливішим елементом хатнього інтер’єру в Україні вважалася піч. Вона була центром житла, вважалася його душею. Найперші печі слов’ян – це глиняний склеп на дерев’яному каркасі. Вже в середні віки українці облаштували печі коминами. Площина над і за піччю, де сушилося збіжжя, бавилися діти, грілися старі люди, називалась лежанкою.
Печі прикрашали різними візерунками або покривали кахлями – тонкими полив’яними цеглинками. Пічний огонь був не лише годувальником. За кольором полум’я господарі передбачали погоду та різні події.
VІ.  Підсумок уроку.
Опитування  «Закінчіть речення».
«На уроці я навчився…»  (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
VІІ.    Домашнє завдання.

Тема.  Тематична атестація  (тестування) по темі  «Фонетика».
Мета:  з’ясувати рівень усвідомлення учнями матеріалу з орфографії: спрощення в групах приголосних, чергування голосних та приголосних звуків, правила вживання м’якого знака та апострофа; розвивати логічне мислення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:  тести.

                                                                       ХІД УРОКУ
І.  Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІІ.  Основний зміст роботи.

            Виконання тестових завдань.
1.  У якому слові у вимові і на письмі відбувається спрощення в групі [стн]?
А)  контрастний;      Б). обласний;             В). Блиснути;                        Г). Приплюснути.
2.  Вкажіть  помилковий  варіант  фонетичної  транскрипції.
А). [шіздесат],             Б). [гіганский],        В). [перстневий],      Г). [туриский].
3.  У якому  слові  м’який  знак вживається між м’якими приголосними?
А). хат..ній;               Б). нен..ці;      В). з..вір;        Г). дз..вякнути.
4.  Виберіть і позначте правильний варіант вживання у – в, і – й.
А). Зайти у вітальню; день і ніч.                Б). завітав в гості;  запросив й його.
В). північ й південь;  у обсерваторії.         Г). брат й сестра;  приїхав в Крим.
5.  У якому слові апостроф не вживається.
А). духм..яний;         Б). м..ясо;       В). сім..я;        Г). м..який.
6.  Вкажіть правильний варіант чергування приголосних звуків.
А). рука – ручний – у руці;                                    Б). горох – горошина – у горохі;
В). дорогий – дорожчий – у дорогі;          Г). плуг – плужок – у плузі.
7.  У поданих словах вставте, де потрібно, м’який знак.
Низ..ко, пот..мянілий, сіл..с..кий, камін..чик.
8.  Вставте, де потрібно, апостроф і закресліть «четверте зайве».
А). В..язьма,  Прип..ять,  Дем..ян, Мар..янівка;   Б). хом..як, мор..як, моркв..яний, мавп..ячий;
В). п..ята,  верб..я,  від..ємник,  духм..яний;         Г). бар..єр,  бур..ян,  примор..я, мор..яцький.
9.  Наведіть приклади слів, у коренях яких відбуваються чергування : к – ч – ц,  г – ж – з.

10.  Доберіть до слова кістлявий три приклади на ту саму орфограму.
11.  Утворіть прикметники від поданих іменників. Запишіть їх парами, позначте орфограму «Апостроф».
Корова, морква, торф, дерево.
12.  Виконайте фонетичний аналіз слова  безядерний.

ІV.  Підсумок уроку.
Гра «Само оцінювання».  Усно сказати, «На яку оцінку я заслуговую»

V.  Домашня робота
Скласти уявну карту казкової країни Фонетики,  на якій вказати виграшні та найскладніші для кожної теми пункти у вигляді умовних знаків. Наприклад,  Пустеля чергування, або  Болото м’якого знака, Галявина  голосних, чи Пік Апострофа.












Виконання тестових завдань.
1.  У якому слові у вимові і на письмі відбувається спрощення в групі [стн]?
А)  контрастний;      Б). обласний;             В). Блиснути;                        Г). Приплюснути.
2.  Вкажіть  помилковий  варіант  фонетичної  транскрипції.
А). [шіздесат],             Б). [гіганский],        В). [перстневий],      Г). [туриский].
3.  У якому  слові  м’який  знак вживається між м’якими приголосними?
А). хат..ній;               Б). нен..ці;      В). з..вір;        Г). дз..вякнути.
4.  Виберіть і позначте правильний варіант вживання у – в, і – й.
А). Зайти у вітальню; день і ніч.                Б). завітав в гості;  запросив й його.
В). північ й південь;  у обсерваторії.         Г). брат й сестра;  приїхав в Крим.
5.  У якому слові апостроф не вживається.
А). духм..яний;         Б). м..ясо;       В). сім..я;        Г). м..який.
6.  Вкажіть правильний варіант чергування приголосних звуків.
А). рука – ручний – у руці;                                    Б). горох – горошина – у горохі;
В). дорогий – дорожчий – у дорогі;          Г). плуг – плужок – у плузі.
7.  У поданих словах вставте, де потрібно, м’який знак.
Низ..ко, пот..мянілий, сіл..с..кий, камін..чик.
8.  Вставте, де потрібно, апостроф і закресліть «четверте зайве».
А). В..язьма,  Прип..ять,  Дем..ян, Мар..янівка;   Б). хом..як, мор..як, моркв..яний, мавп..ячий;
В). п..ята,  верб..я,  від..ємник,  духм..яний;         Г). бар..єр,  бур..ян,  примор..я, мор..яцький.
9.  Наведіть приклади слів, у коренях яких відбуваються чергування : к – ч – ц,  г – ж – з.
10.  Доберіть до слова кістлявий три приклади на ту саму орфограму.
11.  Утворіть прикметники від поданих іменників. Запишіть їх парами, позначте орфограму «Апостроф».
Корова, морква, торф, дерево.
12.  Виконайте фонетичний аналіз слова  безядерний.

Виконання тестових завдань.
1.  У якому слові у вимові і на письмі відбувається спрощення в групі [стн]?
А)  контрастний;      Б). обласний;             В). Блиснути;                        Г). Приплюснути.
2.  Вкажіть  помилковий  варіант  фонетичної  транскрипції.
А). [шіздесат],             Б). [гіганский],        В). [перстневий],      Г). [туриский].
3.  У якому  слові  м’який  знак вживається між м’якими приголосними?
А). хат..ній;               Б). нен..ці;      В). з..вір;        Г). дз..вякнути.
4.  Виберіть і позначте правильний варіант вживання у – в, і – й.
А). Зайти у вітальню; день і ніч.                Б). завітав в гості;  запросив й його.
В). північ й південь;  у обсерваторії.         Г). брат й сестра;  приїхав в Крим.
5.  У якому слові апостроф не вживається.
А). духм..яний;         Б). м..ясо;       В). сім..я;        Г). м..який.
6.  Вкажіть правильний варіант чергування приголосних звуків.
А). рука – ручний – у руці;                                    Б). горох – горошина – у горохі;
В). дорогий – дорожчий – у дорогі;          Г). плуг – плужок – у плузі.
7.  У поданих словах вставте, де потрібно, м’який знак.
Низ..ко, пот..мянілий, сіл..с..кий, камін..чик.
8.  Вставте, де потрібно, апостроф і закресліть «четверте зайве».
А). В..язьма,  Прип..ять,  Дем..ян, Мар..янівка;   Б). хом..як, мор..як, моркв..яний, мавп..ячий;
В). п..ята,  верб..я,  від..ємник,  духм..яний;         Г). бар..єр,  бур..ян,  примор..я, мор..яцький.
9.  Наведіть приклади слів, у коренях яких відбуваються чергування : к – ч – ц,  г – ж – з.
10.  Доберіть до слова кістлявий три приклади на ту саму орфограму.
11.  Утворіть прикметники від поданих іменників. Запишіть їх парами, позначте орфограму «Апостроф».
Корова, морква, торф, дерево.
12.  Виконайте фонетичний аналіз слова  безядерний.




Тема.  Подвоєння  букв  на позначення  збігу  однакових приголосних звуків.
Мета:  ознайомити учнів з орфограмою «Подвоєні  приголосні  внаслідок збігу»; навчати правильно писати слова із цією орфограмою;  розвивати усне та писемне мовлення;  заохочувати до вивчення української мови;  виховувати ввічливість, культуру спілкування.
Обладнання:  підручник, схеми, дидактичний матеріал.
Тип уроку:   внм.

                                               ХІД УРОКУ

І.  Актуалізація опорних знань учнів.
1.  Аналіз контрольної роботи.
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Проблемні запитання.
-  Подивіться уважно на ці два словва і скажіть, чому у слові  священний  відбувається  подвоєння
-нн-,  а у слові священик – ні.
-  Яких  знань нам не вистачає?  Над якою темою нам необхідно попрацювати?

ІІІ.  Формування учнями теми і мети уроку.
VІ.  Опрацювання  нового матеріалу.
1.  Групова робота.
Кожній групі дається мовний матеріал. Учні повинні розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                              ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний

відповідь:       І  група -           
                        ІІ  група –
                        ІІІ  група –
2.  Робота в групах.
І  група . 
Дослідити різницю у вимові й лексичному значенні  поданих парами слів. Скласти з ними речення.
Стіна – стінна;   хвилина – хвилинна;   журавлиний – журавлинний; 
 неоцінений – неоціненний.

ІІ  група.
Виправити помилки.
Добрий день Оленко.  Напиши мені будь ласка листа.  Чому ти так не жданно не гаданно зникла?  Згадай, як ранньої осінньої днини ми гуляли в лісі, захопленно говорили, збирали гриби. Або як зимовими туманними  вечорами ходили до картиної галереї розглядати полотна незрівняних майстрів живопису. Оленко дай мені відповідь. До побачення,  твій друг Дмитро.

ІІІ  група.
Скласти твір-мініатюру за поданим початком, використавши наведені слова.
            Як гарно в осінньому лісі! …
Здоровенний,  височенний,   широченний,  нескінченний,   несказанний,   беззоряний,   південний, піднісся,   ранній.           

V.   Підсумок  уроку.
Заключне слово вчителя.
Слово священний підпорядковується правилу подвоєння приголосних звуків у прикметниках на  
-енн(ний) старослов’янського походження:  благословенний, блаженний, огненний, священний.
Священик – виняток.
V.   Домашня робота.
Параграф _____    вправа  388.
Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний


            Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний


Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний


Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний


Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний


Розібрати слова за будовою і вивести правило подвоєння приголосних та на дошці записати схематично висновки.
І  група                                             ІІ група                                             ІІІ  група
оббігти                                              ранній                                               нісся
вволю                                                            денний                                              пасся
беззвучний                                       осінній                                              розрісся
віддаль                                              законно                                             трасся
піддати                                              сонний
І  група . 
Дослідити різницю у вимові й лексичному значенні  поданих парами слів. Скласти з ними речення.
Стіна – стінна;   хвилина – хвилинна;   журавлиний – журавлинний; 
 неоцінений – неоціненний.

ІІ  група.
Виправити помилки.
Добрий день Оленко.  Напиши мені будь ласка листа.  Чому ти так не жданно не гаданно зникла?  Згадай, як ранньої осінньої днини ми гуляли в лісі, захопленно говорили, збирали гриби. Або як зимовими туманними  вечорами ходили до картиної галереї розглядати полотна незрівняних майстрів живопису. Оленко дай мені відповідь. До побачення,  твій друг Дмитро.

ІІІ  група.
Скласти твір-мініатюру за поданим початком, використавши наведені слова.
         Як гарно в осінньому лісі! …
Здоровенний,  височенний,   широченний,  нескінченний,   несказанний,   беззоряний,   південний, піднісся,   ранній.     

І  група . 
Дослідити різницю у вимові й лексичному значенні  поданих парами слів. Скласти з ними речення.
Стіна – стінна;   хвилина – хвилинна;   журавлиний – журавлинний; 
 неоцінений – неоціненний.

ІІ  група.
Виправити помилки.
Добрий день Оленко.  Напиши мені будь ласка листа.  Чому ти так не жданно не гаданно зникла?  Згадай, як ранньої осінньої днини ми гуляли в лісі, захопленно говорили, збирали гриби. Або як зимовими туманними  вечорами ходили до картиної галереї розглядати полотна незрівняних майстрів живопису. Оленко дай мені відповідь. До побачення,  твій друг Дмитро.

ІІІ  група.
Скласти твір-мініатюру за поданим початком, використавши наведені слова.
         Як гарно в осінньому лісі! …
Здоровенний,  височенний,   широченний,  нескінченний,   несказанний,   беззоряний,   південний, піднісся,   ранній.     



І  група . 
Дослідити різницю у вимові й лексичному значенні  поданих парами слів. Скласти з ними речення.
Стіна – стінна;   хвилина – хвилинна;   журавлиний – журавлинний; 
 неоцінений – неоціненний.

ІІ  група.
Виправити помилки.
Добрий день Оленко.  Напиши мені будь ласка листа.  Чому ти так не жданно не гаданно зникла?  Згадай, як ранньої осінньої днини ми гуляли в лісі, захопленно говорили, збирали гриби. Або як зимовими туманними  вечорами ходили до картиної галереї розглядати полотна незрівняних майстрів живопису. Оленко дай мені відповідь. До побачення,  твій друг Дмитро.

ІІІ  група.
Скласти твір-мініатюру за поданим початком, використавши наведені слова.
         Як гарно в осінньому лісі! …
Здоровенний,  височенний,   широченний,  нескінченний,   несказанний,   беззоряний,   південний, піднісся,   ранній.     
        





Тема.  Вимова та написання  слів із подовженими м’якими приголосними.
Мета:  виробити загальне уявлення про подвоєння букв, яким передається подовження приголосних; навчити правильно вимовляти слова з подовженими приголосними; удосконалювати орфографічну  грамотність;  виробити вміння розрізняти процеси подвоєння на позначення збігу приголосних та подовження;  розвивати вміння працювати  з мовним матеріалом; виховувати любов до природи.
Обладнання:  підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку:  внм.
ХІД УРОКУ.
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2.  Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання:  прослухати  текст  «Дельфіни – розумні істоти»,  виписати слова з подвоєнням
                   літер. Пояснити їх написання.
                (текст в книжечці.)
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Дослідження лексичного матеріалу.
            Завдання:  уважно прочитати слова, що на дошці, і з’ясувати:
-          Чи однакова причина подвоєння букв у поданих словах?
-          У яких словах подвоєння передає збіг приголосних на межі морфем?
-          Що передає подвоєння  в інших словах?
Зробити висновки.
ІІІ.  Формулювання учнями теми та мети уроку.
ІV.  Опрацювання нового матеріалу.
  1. Робота за підручником.
-  Опрацювання теоретичного матеріалу, ст. ____.
-  Вправи  ____ (усно),  ____, ____ .
2. Практична робота
            Завдання:  від поданих  дієслів утворити іменники і записати їх. Пояснити подвоєння букв.
Прагнути,    хотіти,   думати,   читати,   питати,   знати,   уміти,   накрити,   жити,   пошити.
      3.  Розподільний диктант.
            Завдання:  записати слова, розподіливши їх у два стовпчики:
І – з подвоєнням в наслідок збігу  двох приголосних;
ІІ – з подовженням.
Вихований, безвинний, сіллю, вивершений, розрісся, благословенний, оббити, віссю, збіжжя, силенний, піддалися, повістю, мотуззя, численний, навмання, бездоріжжя, піввідра, привілля.

V.  Закріплення знань, умінь та навичок.
1.  Робота за підручником.
2.  Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.
3.Проблемне завдання.
-  Поясніть, чому в одних із поданих парами слів м’які приголосні подовжені, а в інших – ні.
Запоріжжя – Заволжя,  Поділля – подільський,  миття – тертя,
 суцвіття – сузір’я,  передгроззя – переджнив’я.
VІ.  Підсумок уроку.
Заключна бесіда.
-          Які є типи подвоєння?
-          Коли подвоюються приголосні?
-          У яких частинах мови трапляється подвоєння букв для позначення подовжених м’яких?
VІІ.  Домашнє завдання.
Підручник, п. 28. впр. ____.


 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.

 Практична робота.
            Завдання:  вставити, де потрібно, пропущені букви і закреслити в кожній групі «зайве».
Бездоріж..я,  безробіт..я,  безглузд..я,  безвод..я.
Запоріж..я,  Заволж..я,  Поліс..я,  Поділ..я.
Ріл..я,  суд..я,  зран..я,  кут..я.
Мит..ю,  мід..ю,  нехворощ..ю,  подорож..ю.



Тема.   Написання слів іншомовного походження. Словник іншомовних слів.
Мета:   поглибити й  систематизувати  знання учнів про написання слів іншомовного походження; ознайомити із словником іншомовних слів; удосконалити орфоепічні  й орфографічні знання та навики;  розвивати пам'ять, уяву, мислення;  виховувати мовні смаки.
Обладнання:  підручник, словник іншомовних слів, картки для гри «Відповідність».

                                                           ХІД УРОКУ
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
Проблемне запитання.
-          Які, на вашу думку, існують шляхи поповнення лексичного запасу будь-якої мови?

ІІ.   Мотивація навчальної діяльності школярів.
Слово вчителя.   (учитель читає текст, написаний  І. Вихованцем.)

ІІІ.   Формування учнями теми та мети уроку.
ІV.   Опрацювання нового матеріалу.
1.  Робота за підручником.
            1). Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 190 – 191.
            2).  Виконання вправ 405, 408, 412 (усно), 413 (письмово).
2.   Робота із словником іншомовних слів.
- Завдання:  ознайомитися із структурою словника. Перегляд змісту словника.
- Виконання  вправи  415.
3.  Гра  «Відповідність».
Клас ділиться на дві команди. Команди отримують  20 карток із завданням знайти відповідники між українськими словами та  французькими запозиченнями. Виграє та команда, яка перша впорається із завданням.
Матеріал для карток
Журнал – часопис,   тираж – наклад,   резонанс – розголос,   бар’єр – перепона,   азарт – запал,   девіз – гасло,   п’єдестал – підніжжя,   пейзаж – краєвид,    візит – відвідини,   бюст – погруддя.
4.  Опрацювання правил вживання м’якого знака і апострофа.

V.  Закріплення  знань, умінь та навичок.
1.  Словниковий диктант.
Група, каса, інжир, колектив, фін, Париж, комісія, ванна,  дисципліна,  лібрето,  ін’єкція, Міссурі, Калькутта,  голландець, фізика,  дистанція,  радіо,  хокей,  алея,  прем’єра, Мольєр,  каньйон, радіус, таксі.
2.  Практична робота.
Записати  слова  транскрипцією:
Комп’ютер, ательє, бар’єр, пульс, ад’ютант, більярд, кастаньєти, бюджет, ванна, валер’янка, ірреальність, блюз.
3.  Складання діалогів.
Використовуються мовленнєві ситуації вправ  420 – 423.
4.  Групова робота.
Завдання:  скласти кросворд за поданим матеріалом.
Кількість примірників (тираж), сильні, різкі звукові сигнали (сирена), дослівний уривок із тексту, усного виступу (цитата), поширений в Африці жуйний вид тварини (жирафа), штучний покрівельний матеріал (шифер),  перелік книг , журналів, статей (каталог),  неякісна чи зіпсована продукція (брак),  шлях руху небесного тіла чи космічного корабля (орбіта).

VІ. Підсумок уроку.
Опитування  «Закінчіть речення».
«Найцікавішим для мене на уроці було….»
(використовується інтерактивний метод  «Мікрофон».)

VІІ.  Домашнє завдання.
Підручник, пар. 29. вправа 410. виписати із словника іншомовних слів два-три слова на вивчені орфограми, запам’ятати їх написання і лексичне значення.


Журнал –                     часопис, 

тираж –                         наклад,  

резонанс –                    розголос,  

бар’єр –                             перепона,  

азарт –                          запал,  

девіз –                            гасло, 

п’єдестал –                   підніжжя,  

пейзаж –                       краєвид,   

візит –                          відвідини,  

бюст –                           погруддя.

Тема.  РЗМ.  Письмовий докладний переказ тексту, що містить роздум.
Мета: навчити учнів переказувати тексти, що містять роздум;  удосконалювати навички визначення типів мовлення, підпорядкування тексту  темі та головній  думці;  удосконалювати вміння визначати  мікротеми та складати план готового  тексту;  розвивати образне мислення, пам'ять, увагу;  виховувати вміння володіти своїми емоціями  та  почуттями.
Обладнання:  текст переказу.

                                                           ХІД УРОКУ.
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда за питаннями.
-          У якому стилі мовлення найчастіше вдаються до роздумів?
-          Як будується роздум?
-          Які ви знаєте засоби зв’язку між частинами тексту у творі – роздумі?

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Проблемне запитання.
-          Що ви очікуєте від уроку?
-          Яким кольором  (кольорами)  ви можете зобразити свій настрій?

ІІІ.  Повідомлення  теми та мети уроку.

ІV.  Основний зміст роботи.
1.  Прослуховування  тексту.
                        Що таке страх.
2.  Бесіда за змістом  тексту.
-  Які типи мовлення поєднано у тексті?
-  Який тут роздум:  розгорнений чи стягнений?
-  Знайдіть тезу, аргументи та висновки.
-  До якого типу мовлення можна віднести текст?
3.  Визначення теми та головної думки висловлювання.
4.  Усне переказування окремих частин тексту.     
5.  Складання плану.
                        Орієнтовний план
1). Кожна людина відчуває страх.
2).  Страх – захисна  реакція організму.
3).  Тільки сміливець здатен розповісти про свій страх.
4).  Маленький секрет про те, як подолати страх.

6.  Повторне прослуховування тексту.
7.  Написання чорнового варіанта, редагування та переписування тексту начисто.

V.  Підсумок уроку.
Творча робота.
(Використовується метод  «Кольорова рефлексія».)
Завдання:  зобразити, як змінився настрій.
-          Що нового ви дізналися?  Чи справдилися ваші очікування?

VІ.  Домашнє завдання.
Вправа  402.










Тема.  РЗМ. Замітка  до газети інформаційного характеру.
Мета:  навчити учнів складати замітку в газету інформаційного характеру;  повторити матеріал про особливості публіцистичного стилю;  розвивати навички написання текстів публіцистичного стилю;  виховувати мовну культуру.
Обладнання:  газети, підручник, схема «Замітка», пам’ятка  «Як працювати над заміткою». 

                                               ХІД УРОКУ.
І.  Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
-          Звідки ви зможете дізнатися про події міжнародного життя та життя власної держави?
-          Які ви знаєте газети та журнали?
-          Які газети читають у вашій сімї?
-          Розгляньте газету, і скажіть, які у ній є рубрики?
-          Як оформляється газета?
-          Яке значення газети в житті людини?
-          Яка наука вивчає засоби масової інформації?

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Проблемне запитання.
-          Як  ви думаєте, навіщо людині необхідні вміння писати замітку?

ІІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.

ІV.  Опрацювання нового матеріалу.
  1. Розповідь учителя з використанням схеми  «Замітка».
  2. Робота зі словником.
Завдання:  з’ясувати лексичне значення слів  журнал, газета, замітка.
  1. Робота з газетою.
-  Розглядання газети.
Кожна газета  відкривається передовою статтею. Яка порушує дуже важливу тему. Зверніть увагу, як побудована газета. Матеріал подається колонками (стовпчиками) і розподіляється на рубрики – відділи (розділи), що мають свій заголовок та об’єднують кілька статей на одну тему.
-          Зачитування заміток.

  1. Робота за підручником.
-          Опрацювання теоретичного матеріалу, ст. 198.
-          Вправи  424 (письмово), 425 – 427 (усно).
  1. Робота з пам’яткою.
  2. Складання замітки  (групова робота).
-          Уявіть собі, що ви журналісти й працюєте в газеті. Кожна група займається певною рубрикою.
І група – висвітлює новини культури;
ІІ група – шкільні події.
-          Оберіть самостійно тему та колективно складіть замітку для вашої рубрики про якусь важливу подію.
  1. Зачитування та аналіз написаних заміток.

V.                Підсумок уроку.
Опитування «Закінчіть речення».
-          «Треба навчитися складати замітку, тому що …»
-          «Мене зацікавила (не зацікавила)  журналістика, бо …»
(використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)

VI.             Домашнє завдання.
Вправа  428.




Тема.  Узагальнення та систематизація вивченого з теми
 «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія.»
Мета:  поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів із фонетики;  удосконалити орфографічні та орфоепічні навички;  розвивати вміння виділяти головне, аналізувати мовний матеріал, узагальнювати факти;  виховувати любов до слова, повагу до символів своєї держави.
Обладнання:  картки із завданнями.

                                               ХІД УРОКУ.
І.  Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя.
Щоб з’ясувати вашу готовність до тематичної атестації, ми відправимося у мандрівку, повну пригод і, можливо, небезпек. А помандруємо ми у володіння  «Фонетики» до величної та суворої королеви Орфографії. Лише вона дасть нам дозвіл на атестацію та пропустить нас у наступні королівства «Лексикологію», «Морфологію».

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
Колективне вироблення правил гри.
(Використовується метод «Мозковий штурм».)
            Перш ніж починати серйозну подорож давайте прочитаємо правила, яких потім будемо дотримуватися.  SHAPE  \* MERGEFORMAT
Ми всі – одна команда.
Один за всіх і всі за одного.
Будь ввічливим, не ображай і не ображайся.
Кожен має свою думку.
Пам’ятай правила!
Говори правильно!
Пиши грамотно!
Не перебивай!
  
ІІІ.  Основний зміст роботи.
Вчитель:
1.  На нашому шляху жебонить Струмок уподібнення звуків щоб перейти його, потрібно зробити звуковий запис поданих слів.
Одягаються, кидаєшся, у книжці, у пачці, розчуленість,  зцілення, зшиток.
2.  І от ми з вами на  Містку  Переносу. Усе ніби все добре, але Місток зачарований і перейдемо його лише тоді, коли  правильно поділимо слова для переносу.
Убрід, алея, місток, угіддя, Олімп, відціджувати, піднісся, акація, прем’єра, каньйон.
3.  Ми потрапили в Алфавітний чагарник. Щоб вийти з нього, треба розставити всі слова в алфавітному порядку.
Стільник, сюїта, медикаменти, павільйон, вишиванка, портовий, абиде, котрий, олень, місцина, мореплавство, гнучкий, побіжний, скатерка, серпанок.

4.  І нарешті перед нами Пустеля Помилок – страшна безводна і жорстока. Тільки виправивши помилки ми зможемо подолати її.
Прапор герб та гімн – це диржавні атрибути, до яких належат також назва Країни, награди, строї війскових, депломатів, судів та інших, визначених законом диржавних службовців.
Традиція трезуба паступає рівнобіжно з історією. В Київі трезуб має історичьну традицію – символ княжого роду. Коли україньське населеня прийняло хрестиянство,  трезуб перейшов ще в рітуал релігії, як символ, що захещає від зла і несчастя.
5.  Ми пройшли Пустелю і потрапили  у Болото М’якого знака, з якого не так-то легко вибратись. Але ми повинні спробувати.
Розподіліть слова у два стовпчики :  І – з м’яким знаком,  ІІ – без нього.
Гал..мувати, корін..ці,  мален..кий, ц..вірін..чати, мен..ше,  т..мяний,  різ..бяр.., чотир..ох  киц..ці,  дівчин..ці  біл..ше,  кін..чик,  дон..чин,  миєш..ся,  Хар..ків,  міл..ярд,  календар.., сіл..с..кий
6.  Мандрівники, що врятувались з Болота, підійшли  до підніжжя гори Пік Апострофа. Щоб піднятися на нього, треба виконати фонетичний аналіз слова.
Портьєра,  каньйон.
7.  Ми з вами на вершині гори, але що це? Знову перешкода – Западина. А там чути чиїсь голоси. Щоб врятувати потерпілих, потрібно відгадати загадки та скласти з відгадками речення.
(загадки в книжці).
8.  Ось нарешті ми біля Брами Грамотності. Щоб Брама відчинилась, нам слід написати міні-диктант.
(диктант в книжці).

ІV.  Підсумок уроку.
Заключне слово вчителя.
Нарешті ми біля Палацу Орфографії. Королева задоволена, адже ми справились  з усіма  перешкодами. Сподіваюсь, що знання, здобуті під час вивчення теми. Будуть міцними і допоможуть вам долати не лише уявні, а й реальні перешкоди. Чи не так?
(учні висловлюють свої думки з приводу проведеного уроку).

V.  Домашнє завдання.
Повторити основні орфограми, підготуватися до тематичної атестації.





     
Тема.  Контрольна тематична атестація.  Диктант.
Мета:  перевірити рівень знань, умінь та навичок учнів із фонетики, графіки, орфографії;  розвивати логічне мислення;  виховувати любов до батьківщини, пошану до її фольклору.
Обладнання:  текст  диктанту.


                                                ХІД  УРОКУ.

І.  Повідомлення  теми та  мети уроку.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.

ІІІ.  Основний  зміст  роботи.

1.  Написання  диктанту.
            Легенда про горючі камінці.

2.  Тестові завдання.
 Мозкова атака.
 (Кожен учень записує свою відповідь.)
            1.  Фонетика – це …
            2.  Орфоепія – це …
            3.  Графіка – це …
            4.  загальна кількість голосних звуків - …
            5.  загальна кількість приголосних звуків - …
            6.  Загальна кількість приголосних букв у алфавіті - …
            7.  Вписати літери, що випали з ряду:  а, б, в, --,  --,  д, --, е,  --, --,  --, и, --, ї.
            8. Яка буква знаходиться  після  ер  перед  те ?   після  ка  перед  ем ?  перед  че  після  ха ?
            9. 
V.   Домашнє завдання.
Повторити  матеріал  про  фонетику.