понедельник, 1 декабря 2014 г.

Урок позакласного читання у 5 класі. Сучасна дитяча проза. Леся Воронина "Нямлик і Балакуча Квітка"



Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменниці-киянки,    
         зацікавити її творчістю;
спонукати до роздумів про доброту та милосердя;
поповнювати теоретико-літературні знання учнів новими відомостями;
виробляти вміння творчо використовувати свої знання;
виховувати в учнів емоційну чутливість,  вміння аналізувати вчинки і     поведінку персонажів, робити висновки, пояснювати і обґрунтовувати свої думки;
          виховувати інтерес до літератури, гордість за рідний край.

Обладнання:  портрет письменниці, виставка літератури з серії «Сучасна дитяча
              проза»,  «Відомості про життя і творчість Лесі Вороніної» - слайди,
літературна карта України, міні-плакати з висловами відомих      людей, дитячі малюнки до твору, картки-таблички для учнів.

Девіз уроку:  «Нехай добрими і милосердними будуть наші серця!»

Вислови відомих людей:

                Добро починається з    людського доброго серця.
                         М. Сингаївський
 

Не за обличчя судіть, а за серце.                   
        Г. Сковорода
 

Живе лиш той, хто не живе для себе, хто для других виборює життя.                  
      В. Симоненко
 
 










Випереджувальні завдання:
-         індивідуальна робота – прочитати оповідання Лесі Вороніної «Нямлик і Балакуча Квіточка»;
-         групова проектна діяльність:
І група – намалювати головних героїв твору такими, якими ви їх уявляєте;
ІІ група – користуючись додатковою літературою, знайти відомості про письменницю і підготувати зв’язну розповідь про неї;
-         завдання для вчителя – підготувати ученицю-старшокласницю до виступу у ролі письменниці.

Хід уроку:
І.  З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
Технологія «Світлофор».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Незакінчене речення - 1».
Від зустрічі з творчістю Лесі Вороніної я очікую…
ІІІ.  Ступінь актуалізації.
Вступне слово вчителя. (На дошці – літературна карта України).
Україна – країна багатих літературних традицій, колиска для сотень талановитих людей. Людей, які відомі не лише на території України, а й поза межами її. Це прозаїки і лірики, драматурги і байкарі, гумористи та сатирики. Люди, з творчістю яких ми вже знайомі і про яких дізнаємося на уроках літератури пізніше.
         І нині ця прадавня українська земля дає силу і наснагу майстрам слова. Серед них письменниця з Києва - Леся Вороніна.
         Сьогоднішній урок – це зустріч з чудовою сучасною дитячою прозою нашої гості. Сподіваюся, що після уроку ви захочете ще більше дізнатися про письме-нницю і її твори.

·        Теорія літератури
Проза – (прозова художня мова) (від лат. рrosa – вільна мова) – всі види невіршовано організованої мови. На відміну від віршів, проза не мелодична, часто не ритмічна і не підпорядкована жодному віршованому розмірові. Є три жанрові форми прози: оповідання, повість, роман.

      Словникова робота
Інтерв’ю – призначена для опублікування в пресі, передачі по радіо розмова журналіста з політичним, громадським чи яким-небудь діячем; прес-конференція.
 
                                                                           Леся Воронина
  Бесіда:
·        Що ви знаєте про письменницю Лесю Вороніну? Що можете розказати про неї?
Учень. Леся Вороніна народилася 21 березня 1955 року в м. Києві. Росла допитливою й кмітливою дитиною. Дуже рано почала складати різні фантастично-гумористично-таємничі історії, а також лякачки, які виконувала під час тихої години у садочку, а згодом під час перебування в літніх піонерських таборах. Людина, яка вміє розповідати захопливі історії, як відомо, цінується у будь-якому колективі. Отож, усвідомивши, що володіє талантом оповідача, вступила на філологічний факультет Київського держуніверситету. А позаяк вчилася на заочному відділенні, то паралельно з навчанням працювала на різних роботах, які змінювала щороку. Читала багато  книжок і сама почала писати. Перші казки написала для сина Євгена, записала їх, подала до вид-ва “Веселка”. Працювала в журналі “Україна”.  Коли 1991 р. з’явився “Соняшник” – дитячий альтернативний (незаідеологізований) журнал, з радістю прийняла запрошення працювати в ньому літредактором. Через рік таємним голосуванням (це було модним на поч. 90-х) Лесю, а по паспорту – Олену Анастасівну обрали головним редактором, ким  залишається й понині.

·        Леся Вороніна належить до найпопулярніших вітчизняних дитячих письменників. Її твори активно видають, транслюють по радіо, друкують у часописах, вони перемагають у рейтингах. Її книжки не залежуються на полицях. Діти граються в героїв, створених її уявою. Сама пані Леся справляє враження тихої і домашньої. Що ж насправді ховається за цим поглядом уважних темних очей у великих окулярах — спробуємо   з’ясувати в авторки нямликів, агентів 000, хлюсів та інших потойбічних істот. Вона сьогодні присутня на нашому уроці.
(учениця-старшокласниця підготовлена до виступу у ролі Лесі Вороніної).

-  Вітаємо вас, Олено Анастасівно. Дуже раді сьогодні зустрітись з вами і висловлюємо подяку за гарні книги, за цікаві оповідання. Діти з задоволенням прочитали ваші твори «Прибулець з країни Нямликів» та «Нямлик і Балакуча Квіточка». І сьогодні спробуємо проаналізувати поведінку героїв оповідань. А ще учні хочуть більше дізнатись про саму письменницю.
(Учні ставлять запитання до письменниці)
- Пані Лесю, цікаво, яким пригадується дитинство відомій дитячій письменниці?
- Пам’ятаю себе дуже рано. Наша завжди напівтемна кімната в «комуналці» на вулиці Толстого в Києві — цілий світ із дитячими таємницями, змовами й дружбами. Моє ліжко, відгороджене в кутку старими шафами, картина на стіні, яку я могла роздивлятися годинами. Я ніколи не була зразковою слухняною дівчинкою у білих шкарпеточках, випрасуваній сукенці і з бантами в кісках. Я була схожа на хлопчика — у шість років навчилася кататися на ковзанах і на лижах, уміла давати здачі, мала одну найкращу подругу Маринку, без якої просто не могла жити, купу друзів і кілька ворогів, мріяла про двоколісний велосипед і ненавиділа будь–яку несправедливість і насильство.
- Родина відіграла роль у вашому становленні?
- У нас була величезна розкішна бібліотека, і це, насправді, для мене стало найбільшим скарбом. Дуже рано я «проковтнула» всю доступну українську, російську й світову класику і зрозуміла, що світ у мільйон разів цікавіший, ніж та література, якою нас годували в рідній  школі. Батьків я любила, але найбільший вплив на мене мала моя старша сестра Танюха — незаперечний авторитет і від народження найближча мені людина. А ще вона була неймовірно вродлива — схожа на юну Одрі Хепберн у «Римських канікулах». Іноді я їй кажу, що, певно, ми народилися близнюками (хоча зовні ми зовсім не схожі), тільки через якусь помилку це сталося з інтервалом у дев’ять років. Тому не можемо одна без одної жити.
-  Ви зростали в «літературній» сім’ї. Що це вам дало?
- Мама багато років працювала у видавництві «Дніпро», була хорошим редактором, перекладала з німецької й французької, їздила в Будинок творчості в Ірпінь працювати і часом брала мене з собою. Думаю, що ті розмови під час прогулянок ірпінськими алейками (а я ходила за мамою та її співрозмовниками «хвостиком») багато в чому сформували мою свідомість.
- У книгах ми знаємо Вас як Лесю,  але ж Ви Олена?..
Мене батьки назвали Лесею, але у паспортному столі навідріз відмовилися записувати мене під таким іменем, мовляв, це зменшувальна форма від Лариси чи Олександри. Тож від народження всі мої родичі, друзі та знайомі знають мене як Лесю, а за паспортом я Олена.
- Пані Лесю, чи є у Вас діти? Якщо так, чи дослухаєтеся Ви до їх зауважень до ваших творів? Хто зазвичай є першим читачем ваших нових творів?
- У мене є син, дорослий, йому 29 років. До його думки я  дуже дослухаюся, і взагалі, ми з ним дуже дружимо. Я ніколи не була мамою-начальницею, а завжди ставилася до нього, як до цілком самостійної людини. Здається, мій Женя це оцінив. В усякому разі ми з ним дружимо, і нам цікаво розмовляти на різні теми. Власне всі свої перші казки та фантастичні історії я написала для малого Жені, він був досить капосною дитиною, і заспокоїти його можна було тільки розповідаючи якісь неймовірні й дуже закручені історії. Тепер він виріс, і сподіваюся, що скоро читатимуть мої книжки вже його діти.
- А що думаєте з приводу сучасної української літератури для дітей?
-  Мені здається, що саме в останні роки стався справжній культурний вибух — з’явилося ціле гроно гарних, талановитих, цікавих дитячих письменників.

Вчитель.
- Дякуємо Вам, Олено Анастасівно, за цікаву розповідь, відверті відповіді на запитання і запрошуємо Вас бути присутньою на нашому уроці. А зараз переглянемо слайди.
Перегляд слайдів

ІV. Підготовка до роботи над твором.
- Діти, яким  було  ваше  домашнє  завдання?  (прочитати  оповідання Лесі Вороніної  «Нямлик і Балакуча Квіточка», підготувати індивідуальні  та групові завдання).
- Чи всі прочитали оповідання?
- Чи сподобалось воно вам?
- А чим саме сподобалося?
- Чи легко вам було читати твір, чи все ви зрозуміли?

«Незакінчене речення - 2» (усно).
Прочитавши назву твору, я
                                               подумав …
                                               зрозумів …
                                               відчув …
V.  Робота над текстом твору.

Система запитань і завдань
- На скільки частин поділений текст оповідання?
- Які часові межі охоплює оповідання?
- Чи багато в оповіданні дійових осіб?

·        Теорія літератури
Дійові особи (персонажі) – особа, яка діє в мистецькому творі.

- Від чийого імені ведеться розповідь? (Автора, оповідача).

·        Теорія літератури
Оповідач – умовний образ людини, від особи якої ведеться оповідь у літературному творі.

-         Хто є головним героєм  даного твору?
-         А про кого ще розповідається  тут?
-         Хто ж такі ці нямлики і де ми з ними уже зустрічались?
-         Згадайте дивні пригоди, в яких головній героїні – Олянці самостійно вдалось врятувати цілий будинок від затоплення. Чи було дівчинці страшно?
-         Що спонукало Олянку рухатися далі і не зупинятись?
-         А як Олянка та її  друзі ставляться до зрадників?
-         Якими вам уявляються головна героїня – Олянка і нямлик Буцик ?

Протягом уроку учні заповнюють таблицю (робочі сторінки роздруковані для кожного учня) і в кінці уроку здають.

Ім’я героя
Портрет
Вчинки
Доля героя









-         Чи маєш ти вдома якусь тваринку ? Якщо так, то ти відповідальний за неї і дбаєш про неї, опікуєшся нею, доглядаєш її.  Тваринки  нам  довіряють,  і  їх також не слід зраджувати. Усього можна досягти добром і любов’ю. Коли ми добрі, то завжди перемагаємо.


                 Словникова робота
Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.
Співчуття – чуйне ставлення до чийогось горя, до чиїхось переживань.
Милосердя – співчуття, жалість, жаль.
Людяність – доброзичливе, чуйне ставлення до інших.
Турбота – увага до чиїхось потреб; піклування про кого-, що-небудь.
Жалісливий – схильний до жалості, співчуття.
Чуйність – уважність і сердечне ставлення до людей.
 
 









- Чи сподобалась вам  Олянчина  сусідка – тьотя Галя ? Чому?
- Чи можемо ми назвати її ставлення до чотириногих друзів турботливим, милосердним ?
-  А які з наведених у табличці визначень ми можемо взяти для характеристики Олянки ? А Буцика ?
- Діти, але що це ? Хтось приніс нам листа. Хто б це був ? Так, це пінгвін-листоноша Петро. Прочитаємо листа? (Додаток.)
- Розкажіть про пригоду, в якій Олянка разом  із Буциком рятувала своїх батьків, котрі замість експедиції потрапили у полон до піратів. Як поводились наші герої?


                                                   Довідникове бюро
Експедиція – це поїздка науковців у ті місцевості, які вони досліджують.
Антарктида – «королева холоду», «безлюдний континент». Цей материк розташований на крайньому півдні планети. Це справжня велетенська льодова пустеля.
Пірати – озброєні розбійники, які плавають на вітрильниках по морях і океанах і захоплюють людей в полон і грабують їх.
Пінгвіни – птахи, які не літають, але дуже добре плавають. Це найпоширеніші тварини Антарктиди.
 
 






Робота в парах.
- Дослідіть, які настрої домінують у творі?
- Чого більше – радості чи смутку?
- Якими почуттями керувалась дівчинка у своїх діях в різних ситуаціях?

«Зазирніть у душу героя».
- Що відчувала Олянка, почувши від  Буцика історію зникнення  Сантехніка Митька? Прочитайте відповідні рядки.
- Пригадайте, які деталі портрета дівчинки найчастіше  виділяє автор.

·        Теорія літератури
Портрет – у літературному творі це зображення зовнішності людини – обличчя, постаті, манери триматися, жестів тощо.

-         А на що автор звертає особливу увагу?  (На очі).
-         З якою метою?
-         Про що говорять очі дівчинки?
-         Очі – дзеркало душі. Як ви розумієте цей вислів?

Рольова гра «Розмова очей»
За допомогою очей висловіть прохання, подяку, привітайтеся.

Завдання-змагання.
Хто швидше доповнить речення:
Добре ім’я – найкраще ….   (багатство).
Добре діло роби ….   (сміло).
Доброму скрізь ….  (добре).

Міні-диспут (проблемні  запитання).
-         Доброта – це порятунок людства, життєдайний дар чи непотрібний пережиток?
-         Чи можна навчитись відчувати  чужий біль?
«Займи позицію»
- Які міркування ви можете навести на підтвердження своєї думки?
- Хто погоджується чи не погоджується з цією думкою?
Діти, зверніть увагу на вислови, записані на міні-плакатах (зачитати).
- Як ви їх розумієте? Прокоментуйте їх.

Індивідуальне завдання.
-         Виберіть і запишіть у зошити той вислів, який, на вашу думку, міг бути епіграфом нашого уроку. Обґрунтуйте свій вибір.
-         Що називається епіграфом?
-         З якою метою він вживається?

·         Теорія літератури
Епіграф – короткий текст (почасти цитата), який вміщується перед текстом; передає основну ідею, настрій або колізію твору.
Перегляд малюнків учнів.
-         Який малюнок ви вважаєте найвдалішим? Чому?
-         Чому саме таким ви намалювали Буцика?
-         Чи подобаються вам ілюстрації Катерини Білетіної, вміщені на сторінках книги?
-         А чи захотів би хтось із вас стати  художником? Що для цього потрібно?
-         А письменником як можна стати?
-         З якою метою письменниця використала фантастичні моменти?
-         Який жанр твору?

Метод  ПРЕС
1.     Я вважаю, що …
2.     Тому що …
3.     Наприклад …
4.     Отже …

·        Теорія літератури
Оповідання – прозовий твір малого обсягу з динамічним розвитком сюжету.
Ознаки оповідання:
Зображення одного епізоду або події з життя героя;
Невелика кількість дійових осіб;
Обмежений проміжок часу.

VІ. Підсумок уроку.
-         Чи справдились ваші очікування від знайомства з творчістю Лесі Вороніної?
-         Чи змінилися ваші погляди на навколишній світ після прочитання даного твору?
-         Чого навчила вас головна героїня – Олянка?
-         Яку рису характеру ви взяли від Олянки?
-         Які твори про добрих і чуйних  людей, про милосердя ви читали самостійно, вивчали в школі?

Заключне слово вчителя.  Леся Вороніна  висловлює думку, що дитина, читаючи її твори і їм подібні, навчиться, що не можна використовувати тих, хто тебе любить, потрібно захищати слабших, берегти таємниці та друзів і… їсти кашу. Вороніна пише зрозумілою дітлахам мовою,  створює досить короткі розділи, в кожному з яких – окрема пригода. Але в кожній пригоді – прагнення письменниці, щоб дитина любила свій край, край, де народилася, побачила світ. Хоче, щоб дитина любила людей, допомагала іншим, була доброю та милосерд-ною. Бо :       Не залежить доброта від зросту,          
                       Не залежить доброта від віку,
                       Доброта з роками не старіє,
                       Доброта, як сонце гріє!
-         Який девіз нашого уроку?
Нехай добрими і милосердними будуть наші серця!
Тож ніколи не забувайте творити добро!

VІІ. Самооцінювання.
VІІІ.  Домашнє завдання.
І рівень (4-6 балів). Скласти кросворд (ребус, чайнворд) або скласти план оповідання, або підготувати усний переказ розділу, який найбільше сподобався.

ІІ рівень (7-9 балів). Скласти сенкан до слова «життя».
__________ , __________  (два прикметники).
________, ________ , ________ (три дієслова).
___________________ (речення з чотирьох слів).
________________  (слово-синонім до слова «життя»).

ІІІ рівень (10-12 балів). Написати міні-твір на теми: «Лист автору від читача»    або «Сторінки твору, що найбільше вразили».
 
         


 
                                               Привіт, доню!
З нашою експедицією трапилася дуже дивна історія. Маму, мене й усіх наших друзів захопили в полон пірати. Так-так, виявляється і у наш час є пірати. Тільки тепер вони плавають не на вітрильниках, а на підводних човнах. Пірати замкнули усіх учасників наукової експедиції у крижаній камері всередині велетенського айсберга. Тут їхня секретна база, де вони готують різні злочини. І ніхто про це не знає.
            На щастя, тут мені зустрівся знайомий пінгвін. Колись він брав участь у наших наукових експериментах і навчився розмовляти. Звуть його Петром. Його захопили пірати й змусили працювати листоношею – він розносив таємні повідомлення по піратських криївках, що розмістилися  серед вічних снігів. Адже пінгвіна ніхто не запідозрить у злочинних намірах. Ці бузувіри тримають у заручниках родину сердечного птаха – дружину Настю і трьох малолітніх пінгвіненят. Отож бідолашний Петро мусить виконувати накази бандитів. Але тепер пінгвін-листоноша  вирішив боротися з піратами. Завтра він спробує пробратися на піратський літак і долетіти на велику землю. У піратських агентів є якась справа саме в нашому місті. Петро дуже кмітливий і розумний, але все одно він – лише птах. Тож без твоєї допомоги нам не обійтися. Щойно одержиш цього листа – негайно зв’яжися з міліцією. Хай одразу вирушають нам  на допомогу. Але будь дуже обережною – піратські шпигуни діють по всьому світу. І ще прошу тебе – нічого не кажи бабусі. Ти ж знаєш – у неї хворе серце, і хвилюватися їй не можна.
            Цілую тебе.          Твій тато.
P.S.
  Мама   тремтить   від   холоду і тому не може писати, але вона передає тобі вітання і просить, щоб ти поспішала, бо скоро ми всі перетворимося на крижані бурульки.


Комментариев нет:

Отправить комментарий